Letošnje leto je bilo izjemno pestro na kapitalskih trgih – od strahu pred recesijo, do zmage Trumpa na ameriških predsedniških volitvah in nadaljnjem navdušenju nad umetno inteligenco. Leto je bilo fantastično za ameriške delnice, ki so se podražile za +33,7 % (v EUR), evropske so se podražile za solidnih +8,8 %. Izjemno donosnost so dosegle tudi slovenske delnice, ki so pridobile kar +42,1 % (z vključenimi dividendami) vrednosti. Poglejmo nekaj ključnih tem leta 2024 na kapitalskih trgih.

Gospodarski podatki in obvezniški trgi
V 2024 je splošna inflacija v ZDA stagnirala in se gibala med 2,4 in 3,5 %. Trg dela se rahlo ohlaja, saj se je letna stopnja brezposelnosti zvišala s 3,7 % na 4,2 %. Indeks PMI je pokazal na boljše stanje v gospodarstvu, ko se je zvišal od konca prejšnjega leta s 50,9 na 55,4 v drugi polovici leta 2024. Gospodarski podatki so bili v splošnem solidni, zato je ameriška centralna banka (Fed) trikrat znižala referenčno obrestno mero s 5,50 % na 4,50 % - dve znižanji za 25 bazičnih točk in eno znižanje za 50 bazičnih točk. Nižanja so bila posledica strahu pred recesijo, predvsem v avgustu, ko so podatki kazali na ohlajanje trga dela. Donosnost do dospetja ameriške 10-letne državne obveznice se je v 2024 zvišala s 3,88 % na 4,57 % (v septembru se je celo znižala na 3,62 % zaradi strahu pred recesijo).

V evro območju se je v 2024 inflacija rahlo znižala z 2,9 % na 2,4 %. Stopnja brezposelnosti je še vedno na rekordno nizkem nivoju pri 6,3 %. Indeks PMI se je v splošnem tudi v evro območju rahlo zvišal s 47,6 na 49,6. Gospodarstva v evro območju, z izjemo Nemčije, imajo solidne podatke. Težava Nemčije so predvsem dražji energenti – elektrika je 2 do 3 krat dražja, plin pa 5 krat dražji kot pred energetsko krizo, sproženo z rusko invazijo Ukrajine. Nižja inflacija in nemška ter francoska šibkost sta bila razloga za znižanje referenčne obrestne mere Evropske centralne banke (ECB) v 2024 s 4,00 % na 3,00 %. Donosnost do dospetja 10-letne nemške državne obveznice se je zvišala z 2,02 % na 2,37 %, donosnost 10-letne slovenske državne obveznice pa se je zvišala z 2,82 % na 3,01 %.

Delniški trgi
Za večino donosnosti ameriškega delniškega trga je zaslužnih »veličastnih sedem« (Tesla, Amazon, Apple, Alphabet – Google, Meta, Microsoft in Nvidia). Glavna tema na delniških trgih je bila umetna inteligenca, na koncu leta pa je dodatni zagon dala zmaga Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA. Njegove politike vključujejo nižanje davkov, deregulacijo in uvedbo carin, kar je spodbudno za ameriški delniški trg. V ZDA so vse panoge v splošnem pridobile na vrednosti, najdonosnejše pa so bile panoge komunikacijskih storitev (+49,9 %), informacijske tehnologije (+46,1 %) in finančnega sektorja (+39,5 %). Indeks Russell 2000, ki zajema 2000 najmanjših borznih družb, se je podražil za +19,2 %.

Navkljub težavam v nemški avtomobilski industriji, je nemški delniški indeks DAX v letošnjem letu porasel za +18,9 %. Nemške težave so skoncentrirane v industriji oziroma natančneje v nemški avtomobilski industriji, katerih delnice so se v 2024 pocenile za -6,8 %. V Evropi je bila najdonosnejša panoga bančni sektor, ki se je podražil za +35,4 %. Glavni razlog za rast so bili višji neto obrestni prihodki. Najdonosnejša delnica v Evropi je bila Siemens Energy s +319,8 % donosnostjo, druga najdonosnejša pa delnica skupine Kongsberg, ki deluje v obrambni industriji, se je podražila za +165,0 %. Poleg bančnega sektorja je bila tako izjemno donosna tudi panoga obrambne industrije, kot posledice večjih izdatkov za obrambo.

Pogled v leto 2025
Dogajanje na kapitalskih trgih za prihodnje leto je precej negotovo. V razvitih gospodarstvih inflacija v zadnjih mesecih vztraja, trg dela pa se rahlo ohlaja. Predsednik Fed Jerome Powell je na zadnjem zasedanju opozoril, da bo precejšnja pozornost ponovno na inflaciji, ki bi jo lahko določene Trumpove politike še dodatno okrepile. Tržna pričakovanja trenutno nakazujejo na 2 nižanji referenčne obrestne mere v 2025, kar bi znižalo zgornjo mejo referenčne obrestne mere s 4,50 % na 4,00 %. Po drugi strani pa so te Trumpove politike precej spodbudne za ameriški delniški trg. Precejšnjo nevarnost predstavlja ameriški tehnološki sektor. Borzne družbe, ki so vpletene v razvoj in implementacijo umetne inteligence, so izjemno visoko vrednotene. Leto 2025 bo verjetno ključno, saj bodo morale te družbe izpolniti pričakovanja in upravičiti visoka vrednotenja oziroma visoke zneske, ki jih namenjajo za implementacijo umetne inteligence. Gospodarski podatki v evro območju so nekoliko slabši, kakor v ZDA. Tržna pričakovanja nakazujejo na 4 nižanj referenčne obrestne mere ECB s trenutnih 3,00 % na 2,00 %. Sestava evropskega delniškega indeksa ima precej nižje deleže informacijske tehnologije (okoli 7,4 %; ameriški delniški indeks 32,5 %), zato visoko vrednotenje tehnoloških delnic predstavlja manjše tveganje.

Kako so navedene razmere na finančnih trgih vplivale na poslovanje pokojninskih skladov v upravljanju Pokojninske družbe A, d.d. lahko preverite na povezavi.

Pokojninska družba A, d.d.

NAROČITE SE NA SVEŽE NOVOSTI IZ PODROČJA:

  • Finančnih trgov
  • Pokojninskega varčevanja

Preberi vsebino

Pogosta vprašanja

Ker je edino varčevanje, ki ga država spodbuja z davčno olajšavo. Od premij v primeru kolektivnega zavarovanja ni potrebno plačati nobenih prispevkov in dajatev, v primeru individualnega zavarovanja, pa se vplačane premije upoštevajo pri zniževanju osnove za obračun dohodnine.

Postopek za vključitev je zelo enostaven:

  • v primeru individualnega zavarovanja izpolnite spletni obrazec ali pa pristopno izjavo in nam jo podpisano posredujete nazaj po pošti oziroma sken po elektronski pošti;
  • v primeru kolektivnega zavarovanja pa vas prosimo za izpolnitev spletnega obrazca in v najkrajšem možnem času vam bomo pripravili ponudbo za podjetje.

Poznamo kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje prek delodajalca (premije financira delodajalec, delno lahko tudi zaposleni) ali individualno dodatno pokojninsko zavarovanje, kjer premije v celoti financiramo sami individualno.

Vsa pogosta vprašanja

Aktualne objave

Kapitalski trgi po zmagi Trumpa (podcast Money-How, 11.11.2024)

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence (Finančni POPkast, 5.9.2024)

Več objav